sobota, 20 listopada 2010

ZAKUP PAPUŻEK NIEROZŁĄCZEK

Jeśli jesteś już pewny, drogi czytelniku, że nierozłączki to wymarzone zwierzątko dla Ciebie i dokonałeś już zakupu klatki można już dokonać zakupu papugi lub dwóch. Abyś uniknął późniejszych rozczarowań i problemów zwróć uwagę na następujące sprawy:

Zdrowie papugi

Zdrowa nierozłączka ma lśniące, czyste upierzenie, nie powinna mieć łysych miejsc. Kondycję ptaka poznaje się zazwyczaj po rozwinięciu mięśni piersiowych, ich warstwa, po bokach mostka powinna być gruba, a klatka piersiowa pełna, wypukła. Świadczy to jednak głównie o tym, że papużka miała możliwość częstego latania. Objawami choroby mogą być sklejone piórka wokół ujścia przewodu pokarmowego - kloaki, co wskazuje na biegunkę, a także powiększone, mokre otwory nosowe - objaw przeziębienia.

Zachowanie

Nierozłączka nie powinna panicznie bać się ludzi, potem trudniej ją oswoić. Najlepiej stanąć na chwilę przed klatką ze zwierzęciem i poprzyglądać się jemu. Papuga powinna być energiczna, ciekawska, ruchliwa, najlepiej, jeśli sama podejdzie do Ciebie. Ptak osowiały, senny, siedzący cały czas w jednym miejscu na żerdzi lub na dnie klatki może być chory.

Koszt

Popularne gatunki papużek nierozłączek można dostać na giełdzie zoologicznej już za kilkadziesiąt złotych, ceny w sklepach niejednokrotnie są dużo wyższe, osiągają do 330zł za parę. Cena papugi w tym przypadku zależy prawie jedynie od miejsca gdzie się ją kupuje, rzadko zdarza się, że droższe są papugi odmian barwnych.

Razem czy osobno

Nierozłączki są ptakami stadnymi. Naturalne jest dla nich występowanie w grupie, dwie nierozłączki to minimum. Para ptaków nigdy nie oswoi się tak jak pojedyncza papuga, w takiej sytuacji ptaki są jednak szczęśliwsze. Nie wymagają poświęcania mnóstwa czasu, zajmują się swoimi sprawami. Twoja rola polega wtedy głównie na obserwacji.
Jeśli masz dużo wolnego czasu i chcesz go poświęcić na zabawę i oswajanie to możesz także trzymać pojedynczą nierozłączkę. W USA bardzo popularne są ptaki, które jako pisklęta karmione były przez człowieka. Papuga taka nie boi się ludzi, uważa ich za członków swojego stada, ma jednak często duże problemy z innymi papugami. Moim zdaniem lepiej jest podglądać naturę niż ją modyfikować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz